Съпружеска общтност

В този под-форум на вашите въпроси ще отговарят събедни изпълнители, адвокати и консултанти, които са специалисти в търговете и публичните продажби на недвижими имоти.

Съпружеска общтност

Мнениеот zezo на 02 Юни 2010 00:03

Здравейте, сблъсках се със следния казус:
Става въпрос за следния имот:
О Б Я В Л Е Н И Е
ИЗП. ДЕЛО № 20098380405125/09 г.
Подписаният ЧСИ Милен Бъзински, вписан под рег. № 838 в КЧСИ, с район на действие –
СГС, на основание чл. 494 от ГПК, ОБЯВЯВАМ на интересуващите се, че от 17.05.2010 г. до
17.06.2010 г., 17.00 часа - края на работното време в Софийски Районен Съд, ще се проведе ВТОРА
ПУБЛИЧНА ПРОДАН НА НЕДВИЖИМ ИМОТ, описан с протокол за опис от 18.01.2010 г.,
принадлежащ на АНАНИ ГЕОРГИЕВ АНАНИЕВ с ЕГН 6601156942, с адрес: гр. София, ж.к.
„Връбница”, бл. 534, вх. Г, ет. 3, ап. 85, а именно:
АПАРТАМЕНТ№ 85 /осемдесет и пет/, находящсе в гр. София, СО, район „Връбница”, ж.к. „Връбница –
1 /едно/” (ж.к. „Надежда – 5 /пет/”), в жилищна сграда – блок№ 534

до тука добре
Но след направена справка в имотния регистър се оказва, че обявения апартамент е собственост не само на АНАНИ ГЕОРГИЕВ АНАНИЕВ но и на жена му Габриела Георгиева Ананиева:
Справка за имот
В Служба по вписванията - София за периода от 01.01.1992 г. до 31.05.2010 г.
По Файлова ПАРТИДА № 77429 от 11.01.2010 г.
Данни за имота: Самостоятелен обект в сграда, площ по док. 84.250 кв. м., Описание: АПАРТАМЕНТ; Мазе: 8; Тип на имота: Градски; Стара имотна партида: 364490;
Вписвания, отбелязвания и заличавания.

Пореден № по справката 1
№ от дв. вх. рег. 60780
Дата 21/12/2009
Част от партида Д,
Книга ВЪЗБРАНИ
Тип Акт Налагане на възбрана в/у недвижим имот или вещно право (ГПК,НПК)
Акт Том 14
Акт номер 104
Година 2009
Условие
№ от описна книга
Страни
Длъжник - ЕГН 6601156942 АНАНИ ГЕОРГИЕВ АНАНИЕВ

Пореден № по справката 2
№ от дв. вх. рег. 8090
Дата 18/02/2008
Част от партида
Книга ЗАКОННИ ИПОТЕКИ
Тип Акт УЧРЕДЯВАНЕ НА ЗАКОННА ИПОТЕКА
Акт Том 001
Акт номер 164
Година 2008
Условие
№ от описна книга
Страни КРЕДИТОДАТЕЛ - ЕИК / БУЛСТАТ 121830616 БАНКА ДСК
ИПОТЕКАРЕН ДЛЪЖНИК - ЕГН 6601156942 АНАНИ ГЕОРГИЕВ АНАНИЕВ
ИПОТЕКАРЕН ДЛЪЖНИК - ЕГН 6606217357 ГАБРИЕЛА ГЕОРГИЕВА АНАНИЕВА

Възбрана е наложена само на частта на АНАНИ ГЕОРГИЕВ АНАНИЕВ но не и на жена му.
При това положение поне според мен някъде има грешка, реално апартамента не е собственост само на АНАНИ ГЕОРГИЕВ АНАНИЕВ , като е записано в обявлението, а и на жена му - Съпружеска общност.
При разгова със съдебния изпълнител стана ясно, че се продава целя апартамент, а не идеална част от него и през цялото ме обеждава, че цитирам: "това е съпружеска общност, тя жена му ще подпише, няма да има проблем, сега по юридически казуси ли ще спорим или се интресувате от имота"
При това положение поне според мен обявлението е оспоримо тоест ако играя за този търг и евентуално спечеля, разбира се че потърпевшият ще обжалва а съгласно Чл. 503. (1) Когато установи, че вещта, върху която се насочва изпълнение, е съпружеска общност, съдебният изпълнител уведомява съпруга недлъжник.
(2) Съпругът недлъжник може да обжалва изпълнителните действия поради неспазване на чл. 502.

(3) Съпругът недлъжник може да оспори вземането на същите основания и по същия ред, както съпругът длъжник, както и да обжалва изпълнителните действия на същите основания като него.

(4) Съпругът недлъжник може да участва и в наддаването при публичната продан на вещта.

или (използвам цитат от Ваша статия, зашото не знам точно кой член от ГПК е):
Причините за забава от момента на плащане на имота до реалното влизане във владение се дължат основно на претенции от страна на длъжниците за допуснати процесуални нарушения от страна на съдебното изпълнение. Когато наистина има основание за обжалване, на тази основа компетентния съд постановява решение за недействителност на проданта
Надявам се че е ясно за какво става на въпрос.
Благодаря предварително за отговора.
zezo

Re: Съпружеска общтност

Мнениеот jores на 02 Юни 2010 07:19

Здравейте,
от справката която сте пуснали, се вижда че и съпругата и съпруга са ипотекарни длъжници, ако взискателя е ипотекарния кредитор, съпругата си е длъжник от всякъде.

Страни КРЕДИТОДАТЕЛ - ДСК
ИПОТЕКАРЕН ДЛЪЖНИК - АНАНИ ГЕОРГИЕВ АНАНИЕВ
ИПОТЕКАРЕН ДЛЪЖНИК - ГАБРИЕЛА ГЕОРГИЕВА АНАНИЕВА

По късно ще ги разгледаме и ще се включа :)
успешен ден
jores

Мнениеот jores на 04 Юни 2010 09:45

Здравейте,
разгледах обявлението за продажбата, за съжаление в него не е отразено дали взискател е ипотрекарния кредитор.
В самото дело това трябва да е отразено, както и дали и съпругата и съпруга са уведомени надлежно.
Възможно е съпругът да е кредитополучател а съпругата ипотекарен длъжник и поради тази причина в обявлението да е отразен съпруга, този пропуск ако се приеме, че е такъв не би повлиял на самата същност на продажбата, ако приемем че взискател е ипотекрания кредитор в случая банка ДСК.
Ако има повече данни може да се помисли над поставения казус по задълбочено.

Поздрави
jores

Мнениеот zezo на 04 Юни 2010 20:37

Здравейте, от разговора със съдебния изпълнител стана ясно, че банката е присъединен взискател по делото, а дали съпругата и съпруга са уведомени надлежно не знам, как да разбера. Гледах документацията предоставена в СРС но там няма нищо повече от обявлението, документа с който е изпратено обявлението в СРС и протокол за разгласяване.
Най-вероятно ще се откажа от участие, защото според мен обявлението не е написано надлежно и при обжалване от страна на потърпевшия (а такова мисля, че ще има) ще се стигне до съд и до забавяне на въвод в имота и тн.
zezo

Мнениеот jores на 04 Юни 2010 20:50

Здравейте,
аз лично мисля, че всеки трябва да прави стъпка след, като е убеден в нея.
Ако имота ми харесва, бих потърсил начин да си набавя всичката информация и на база на нея да взема решение.
Като начало бих посетил имота за да се придобие впечатления от обитателите, където може да излезне и полезна информация, вкл. и да се закупи имота преди самият търг. Съдебния изпълнител, ако отказва достъп до делото, част от информацията може да се намери в АВ, част в СРС.
Взискателите имат интерес имота да се продаде и най - вероятно биха предостваили информация.

Поздрави и успех ако не на този на следващия :)
jores

Назад към Консултирай се със специалисти