Проблеми със закупено жилище на търг чрез ЧСИ

В този под-форум на вашите въпроси ще отговарят събедни изпълнители, адвокати и консултанти, които са специалисти в търговете и публичните продажби на недвижими имоти.

Проблеми със закупено жилище на търг чрез ЧСИ

Мнениеот VHG на 03 Яну 2010 19:34

След участие в обявен търг на ЧСИ спечелих обявеното жилище. Преди участието ми в обявения търг се свързах с ЧСИ и получих информация, че обявените на търг жилища са свободни и представляват собственост на инвеститора-длъжник. И това ми даде основание да участвам в обявение търг.Всичко премина нормално на търга и след този момент започнаха големите проблеми. Установи се, че тези жилища не са на инвеститора-длъжник, а на физически лица закупили жилищата със предварителни договори.И след срока за обжалване разбрах , че има подадена жалба от длъжника, но аз бях уверена от ЧСИ, че е нормално и непредставлява никакъв риск за мен, но когато попитах за срока за решение на проблема ми отговориха, че не е по дълъг от 2-3 месеца. Но учудващо беше, че когато измина този срок се установи, че има и издадена обезпечителна заповед от СГС, касаеща същото жилище в полза на физическото лице с предварителния договор , което аз спечелих.Когато се обърнах отново съм ЧСИ ми отговориха, че изпълнението се замръзява за неопределено време. И всъщност аз като изправен купувач закупих нещо, което не е мое, в същото време съм платила цялата сума за жилището + таксите на съдия изпълнителя. Всичко е толкова объркано, че нито имам средствата и нито имам собственост на жилището и то за неопределено време. Самия ЧСИ не се ангажира с никакви срокове.

Моля да ми се даде съвет от специалист или от човек попаднал в подобна ситуация, какво да направя за да изляза от този омагьосан кръг.
VHG

Re: Проблеми със закупено жилище на търг чрез ЧСИ

Мнениеот jores на 04 Яну 2010 09:19

Здравейте,
за да мога да ви кажа нещо смислено, е необходимо да се видят документите по делото.
Предварителните договори не са документ за собственост. Важно е като начало да се резбере недвусмислено, кой е бил собственик на имота към момента на образуване на изпълнителното дело, и налагането на възбраната от СИ.
jores

Мнениеот jores на 05 Яну 2010 09:52

"Но учудващо беше, че когато измина този срок се установи, че има и издадена обезпечителна заповед от СГС, касаеща същото жилище в полза на физическото лице с предварителния договор , което аз спечелих."

В случай, че обезпечителната заповед е издадена след налагането на възбраната не трябва да се притеснявате, ако е издадена преди това според мен не би трябвало да има продан.
Казуса, който поставяте е интересен, но без факти - документи стои някак в нищото. Бихте ли споделили, при кой СИ е била проданта и номера на делото, ще направим проучване, което да даде яснота за вас и всички, интересуващи се от темата.
Надявам се, че след като поставяте казус ще приложите и факти за да има смисъл.
jores

Мнениеот VHG на 05 Яну 2010 13:11

Благодаря Ви, за желанието да ми помогнете. Мога да ви изпратя обявлението за търга на ЧСИ Милен
Бъзински, ИД 20098380403133 СГС и обезпечителната заповед от 11.11.2009год. по гр.дело № 10835/2009г.
Търга е проведен на 15.10.2009год., а обезпечителната заповед е от 11.11.2009г.Ако ми дадете Вашия
Е-mail мога да ви ги сканирам и изпратя сега. Странното е ,че ЧСИ не се ангажира с никакво време за
решение на въпроса. От кантората ни казаха че трябва да се чака без да се ангажират с някакви срокове.
Дори предложихме да се откажем и да ни върнат преведените средства, но и това не може
VHG

Мнениеот bobibest на 05 Яну 2010 15:37

Според мен ще си получите жилището , но ще стане по бавно . Върху тези имоти има ипотека и тя е вписана от агенцията по вписвания на 01 .07 2008 . И да има предварителен договор ипотеката си остава , тази обезпечителна заповед просто ще отпадне в един момент .Просто някой е платил нещо , което не може да добие по никакъв начин и сега се пробва ако може ..... Моя съвет е да се подготвите за няколко месеца чакане и да предявите претенции за пропуснати ползи или към този някой или към Бъзински .В крайна сметка вие вина нямате, някой ще трябва да плати.
bobibest

Мнениеот jores на 05 Яну 2010 18:32

До колкото си спомням този имот е част от една сграда на груб строеж. Така или иначе трябва да изчакате за да ползвате имота. Мисля, че за успокоение Бобибест ви даде довод. Просто хората сключили предварителен договор ще търсят едни пари от този на който са ги дали, както е и справедливо да се случи.
jores

Мнениеот VHG на 05 Яну 2010 21:45

Да действително жилищната сграда е в строеж има Акт 14. Лошото в случая е ,че сградата е безстопанствена.
Никой не отговаря за нейното опазване .Дори след спечелване на търга минахме да видим закупеното , но
бяхме неприятно изненадани , че голяма част от дограмата ,вратите и кабелите бяха окрадени ,това става
след първоначалния оглед . Когато се обърнахме към ЧСИ те отговориха ,че те не носят никаква отговорност
за обявената за продан сграда .Върхът беше когато разбрахме ,че сме платили исканото жилище, но не сме
собственици за неопределено време, а може и изобщо да не станем . Ако случайно станем от закупеното
жилище ще са останало само голи стени, защото повече няма какво да се окраде. ЧСИ си е получил таксата
за продаденото жилище и повече не се интересува. Дадохте ми съвет ,че мога да си потърся правата за
пропуснати ползи -това са 3000-4000лв годишно от лихви,ако са на депозит в някоя банка. Това никак не е малко.Но за да потърся правата си явно трябва да наема адвокат и заведа дело срещу ЧСИ . За мен той
не си е свършил качествено задълженията .Но сега явно нищо не ми остава освен да чакам .
Благодаря на всички които ми дадоха съвети .Ако има още някой да ми даде и още съвети ще бъда благодарна.
VHG

Назад към Консултирай се със специалисти