ПУБЛИЧЕН ТЪРГ НА ИМОТ

В този под-форум на вашите въпроси ще отговарят събедни изпълнители, адвокати и консултанти, които са специалисти в търговете и публичните продажби на недвижими имоти.

Re: ПУБЛИЧЕН ТЪРГ НА ИМОТ

Мнениеот jores на 12 Май 2009 09:22

Вела, в случай, че проданта се е състояла и до деня следващ приключването и не е прекратена, не съм убеден, че има основание за прекратяването и по искане на взискателя. Срока за това действие според мен изтича в 17ч. на последния ден от проданта. Интересно ще е да се чуят и други мнения...
Ето и тази част от ГПК:
Чл. 433. (1) Изпълнителното производство се прекратява с постановление, когато:

1. длъжникът представи разписка от взискателя, надлежно заверена, или квитанция от пощенската станция, или писмо от банка, от които се вижда, че сумата по изпълнителния лист е платена или внесена за взискателя преди образуване на изпълнителното производство; ако длъжникът представи разписка с незаверен подпис на взискателя, последният при спор е длъжен да декларира писмено, че разписката не е издадена от него, в противен случай тя се приема за истинска;

2. взискателят е поискал това писмено;
jores

Мнениеот elirost на 16 Юни 2009 21:43

Здравейте
Имам следния казус: На 12 -ти се проведе публична продан по дело за делба. Имаше 1 наддавателно предложение-редовно, на единия сьделител. Може ли другия да обжалва проданта, ако не е участвал.
elirost

Мнениеот jores на 17 Юни 2009 15:53

При редовно наддавателно предложение, за какво ще обжалвате?
Ако разгледате темата ще разберете какви са възможностите за обжалване. Практиката показва, че при изрядна продан шансовете жалбата да има успех са нулеви.
В случай, че целите да забавите процедурата по овладяване на имота не съм сигурен, че бих искал да ви помогна.
jores

Мнениеот elirost на 17 Юни 2009 16:41

Всъщност валидното наддавателно предложение е нашето. Но има 99% риск другият съсобственик да обжалва процедурата. Той не е участвал с предложение в проданта и наистина целта му е да протака. Така че докога и доколко може да обжалва.Това дело би трябвало да приключи 8-годишна сага. Точно затова беше и въпросът ми- щом не е участвал /уведомен е надлежно/ има ли право да обжалва и ако това се случи- колко инстанции нагоре има и какви са сроковете. Защото в нашия случай няма "длъжник" - "взискател" -те са условни.
elirost

Мнениеот jores на 18 Юни 2009 12:59

Елирост не виждам от какво може да се притеснявате при така поставените обстоятелства.
Винаги има от какво да се жалва противниковата старна.
Дори и да пусне жалба до шест максимум осем месеца ще си влезнете в имота.
jores

Мнениеот blago2222 на 20 Окт 2009 18:54

Здравейте,
1.Възможно ли е в Публична продан да се участва с изрично пълномощно издадено от лицето което желае да участва и заверено от нотариус като упълномощения подава документи като молба за допускане на търг,внася задатъци,наддава устно и тн... за всичко свързано с Публичната продан от името на кандидата.
2.Участник участвал в първия търг и е бил единствен участник и е спечелил търга но не внесе в 7-ем дневен срок сумата тои губи задатъка и се насрочва втори търг от ЧСИ или СИ но този участник в първия търг може ли да участва и във втория насрочен търг.
Благодаря ви.
blago2222

Мнениеот jores на 21 Окт 2009 08:49

1.Възможно ли е в Публична продан да се участва с изрично пълномощно издадено от лицето което желае да участва и заверено от нотариус като упълномощения подава документи като молба за допускане на търг,внася задатъци,наддава устно и тн... за всичко свързано с Публичната продан от името на кандидата.

Това което сте описали е начина чрез, който може да участва представител на лицето желаещо да закупи имот.

2.Участник участвал в първия търг и е бил единствен участник и е спечелил търга но не внесе в 7-ем дневен срок сумата тои губи задатъка и се насрочва втори търг от ЧСИ или СИ но този участник в първия търг може ли да участва и във втория насрочен търг.
Благодаря ви.

Може да участва, аз не знам да има ограничение в тази посока.

Успехи в начинанието .....
jores

Мнениеот chovek на 24 Окт 2009 19:54

Здравейте jores,
При разглеждане на обявите в сайта,попадам на такива в които се продава някаква част от даден имот.Как може да се закупи например половин апартамент?Ако това е свързано с делба между наследници,може ли в търга да участва и външен човек(извън наследниците).И ако може,при евентуално спечелване на търга,как може да си закупи и останалата половина от апартамента(ако предположим,че собственикът на другата половина не желае да продава)?Изобщо,има ли смисъл да се участва в търг за закупуване на 1/2 идеална част от дадено жилище?
Предварително ви благодаря.
chovek

Мнениеот jores на 25 Окт 2009 13:59

Здравейте Човек

Покупката на идеална част от имот е дългосрочна инвестиция. При влизането в позицията на съсобственост имате няолко опции:
Опитвате се доброволно да разделите имота ако е възможно.
Преговаряте да закупите останалата част от имота.
Преговаряте да ви заплатят вашата част от имта.
Водите дело за делба и при неподеляемост целия излиза на публична продан, като тогава може или да получите пари или да закупите другата идеална част и да станете собсвтеник на целия имот.
Не е за подценяване и опцията да азмените иделаната част срещу друга собственост на съсбственика ви.

За мен основно правило при влизане в такова начинание е цената на придобиване, и оценката ми за максималното времете на излизане от съсобственост.
Ще дам пример: ако даден имот струва на пазара 100лв. и може да закупите 1/2 ра идеална част от него за 10лв. според мен е изгодна сделка, но ако цената на иделаната част е 40лв. аз не виждам смисъл от подобна инвестиция.

Ако имота е търговски обект, който носи добра доходност е въпрос на сметки.

Мнението е лично и не е съвет за покупка :!:
jores

Мнениеот Анка на 18 Авг 2010 21:41

Поотчаяна съм! Май няма да успея да купя имот. Реших се и внесох задатък в 3 търга, но в два от тях, в последния ден ми се съобщи, че търгът не ще се състои. Дори в последния търг, за конкретната дата всичките 4-ри търга на ЧСИ се спряха. Не обърнах внимание дали и за 4-те търга взискателят бе един и същи, но е доста странно. В първия случай пък ЧСИ разбра, че ще участвам в търга към 12ч.на последния ден и спря проданта в 16ч.като каза, че длъжникът е внесъл сумата след обед.
Не знам, има пропуски в процедурата, особено за добрите имоти!
Анка

Предишна

Назад към Консултирай се със специалисти