ПУБЛИЧЕН ТЪРГ НА ИМОТ

В този под-форум на вашите въпроси ще отговарят събедни изпълнители, адвокати и консултанти, които са специалисти в търговете и публичните продажби на недвижими имоти.

Re: ПУБЛИЧЕН ТЪРГ НА ИМОТ

Мнениеот jores на 06 Апр 2009 14:57

Публичната продан трябва да е въз основа на някакво събитие, което я е предизвикало. При реализирането на проданта банката единственипотекарен кредитор е с приоритет. Ако остане нещо за разпределяне преминава към следващите взискатели. Какво трябва да значи банката не иска да вдигне ипотеката? Ако банката не е била присъединенан към изпълнителното дело вече е пропуск на СИ и е проблем.
jores
 
Мнения: 90
Регистриран на: 18 Мар 2009 22:23

Re: ПУБЛИЧЕН ТЪРГ НА ИМОТ

Мнениеот kupuvach на 06 Апр 2009 15:52

Аз вече обясних случая. с риск да досадя с повторение: взискателят не е ипотекарния кредитор, но е водил дело и е доказал задължението на длъжника и е получил изпълнителен лист, макар задължението да е доста по-малко от стойността на банковия кредит. Началната цена на публичната продан е 3 пъти по-малка от двете задължения. Мога ли да съм сигурна, че ако банката не възрази или обжалва, всички ипотеки се заличават както пише в чл.175 от ЗЗД. Благодаря
kupuvach
 

Re: ПУБЛИЧЕН ТЪРГ НА ИМОТ

Мнениеот jores на 07 Апр 2009 08:03

Банката ипотекарен кредитор присединена ли е към изпълнителното дело?
В случай, че е присъединена няма да и мате проблем, това, че вземането на банката няма да бъде удовлетворено не е ваш проблем, тя ще продължи да има вземане към длъжника но то не касае процесния имот нито вас като купувач. Има случаи в които кредитора използва положението /не иска да вдига ипотеката/ за да "изклинчи" още суми но не трябва да им се обръща внимание а да се следва закона.
jores
 
Мнения: 90
Регистриран на: 18 Мар 2009 22:23

Re: ПУБЛИЧЕН ТЪРГ НА ИМОТ

Мнениеот kupuvach на 07 Апр 2009 09:55

Може би Ви изглежа, че бавно схващам, но се обърнах към адвокат за консултация по случая и той ми каза, че банката е уведомена писмено и не е възразила. Не знам дали това означава, че е присъединена, защото не употреби този термин, но предполагам, че това значи. Та адвокатът ми каза, че банката не вдига ипотеката от имота и ако длъжникът не плаща, същият имот - вече собственост на купувача, ще бъде обявен отново на публична продан. На мен това ми изглежда абсурдно, но не малко абсурдни неща се случват, така че продължавам да питам с надеждата, че "който търси - намира". Та като казвате: "това нещо не може да го каже юрист" не бъдете толкова сигурен. От незнание или по други причини по тази тема се разпространяват всякакви "експертни мнения" и не е чудно, че хората се страхуват да участват. Аз лично започвам да си мисля, че трябва да изчета поне ГПК и ЗЗД, за да участвам на публична продан. Не че вече не прочетох доста неща. И пак Ви благодаря, че си правите труда да ми отговаряте.
kupuvach
 

Re: ПУБЛИЧЕН ТЪРГ НА ИМОТ

Мнениеот jores на 07 Апр 2009 11:35

Разбирам Ви напълно :) . Хубаво е да изчетете законите, хубаво е и да ги разберете ;) . Материята е специфична и за съжаление истината е че има малко експерти в тази област. Ако имате нужда от персонално отношение мога да Ви насоча към експерт, който има нужните познания, огромна реална практика, необходимите контакти за да се чувствате сигурна в начинанието, което сте поела.
Поставният казус от вас е недвусмислен. Пример: днес един имот струва 100лв. след две години струва 20лв. служи за обезпечение на стойност 50лв. кредитополучателя спира да плаща, кредитора вади изпълнителен лист и обезпечението се реализира на публична продан за 15лв. На какво основание кредитора ще иска от новия собственик още 35лв. или ще реализира имота докато се покрие дълга :) смехотворно е. Това, че в случая е намесен друг взискател няма значение, ако са изпълнени изискванията на закона да е уведомен и присъединен към изпълнителното дело ипотекарния кредитор. Имах случай в който не искаха да вдигат възбрана поради неплатени такси /адвокатски хонорари на единия от взискателите - не стигнали парите и по метода плати или ще мотаме/??? ЧСИ - то не желаше да съдейства ??? поставихме нещата така: Молба за вдигане на възбраната, придружена с обяснение, че за имота е сключен предварителен договор за покупко продажба до срок ........., в случай, че имота не е годен за разпоредждане дължим неустойка 10 000Е, и понеже ЧСИ - то действа неправомерно щетите ще бъдат търсени по съдебен ред от него. Ефекта: На следващия ден възбраната бе вдигната ;) .
Понеже помислих, че полудявам се консултирах с ЧСИ, правоспособен адвокат и експерт минавал през подобен казус.
Така както сте поставили нещата не мога да ви дам друга информация.
Скоро ще имате възможност да се обърнете към професионална структора занимаваща се с всичко по - придобиването на недвижим имот на търг. Реклама ще видите в сайта :) .
Успех
jores
 
Мнения: 90
Регистриран на: 18 Мар 2009 22:23

ПУБЛИЧЕН ТЪРГ НА ИМОТ

Мнениеот etka на 03 Май 2009 21:02

Здравейте, искам да попитам ако участвам в публичен търг на имот и спечеля търга в каквъв срок трябва да направя плащането на съответният и8мот? Предварително благодаря за отговора!
etka
 

Re: ПУБЛИЧЕН ТЪРГ НА ИМОТ

Мнениеот jores на 07 Май 2009 08:08

Чл. 492. от ГПК
3) Купувачът е длъжен в едноседмичен срок от приключване на проданта да внесе предложената от него цена, като приспадне внесения задатък.
jores
 
Мнения: 90
Регистриран на: 18 Мар 2009 22:23

Re: ПУБЛИЧЕН ТЪРГ НА ИМОТ

Мнениеот Vella на 11 Май 2009 07:18

Здравейте!
Искам да попитам кои са случаите при проведен търг и обявен купувач проданта да се окаже недействителна, освен по чл.433, ал.1, т.2 от ГПК.
Благодаря предварително!
Vella
 
Мнения: 2
Регистриран на: 03 Май 2009 08:39

Re: ПУБЛИЧЕН ТЪРГ НА ИМОТ

Мнениеот jores на 11 Май 2009 08:40

Vella, от цитираният член и така поставеният въпрос, според мен не се разбира, какво точно е вашето питане? Моля, конкретизирайте се. чл. 433 касае прекратяване на производството.
jores
 
Мнения: 90
Регистриран на: 18 Мар 2009 22:23

Re: ПУБЛИЧЕН ТЪРГ НА ИМОТ

Мнениеот Vella на 11 Май 2009 18:56

Да, съжалявам ако съм била неясна. Казусът е следния: публична продан, търг, обявен купувач. Два дни след провеждането на търга ЧСИ информира по телефона купувача, че проданта е пракратена поради постъпила молба от взискателя за извънсъдебно уреждане на спора взискател-длъжник и купувачът следва да си изтегли задатъка. Въпросът ми беше - има ли други случаи, освен посочения, проданта да се обяви за недействителна. Благодаря ви!
Vella
 
Мнения: 2
Регистриран на: 03 Май 2009 08:39

ПредишнаСледваща

Назад към Консултирай се със специалисти

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron

© 2009-2012 Targ.bg Всички права запазени.

Уеб дизайн и изработка
Extensa Web Development

ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
Европейски фонд
за регионално развитие
Инвестираме във вашето бъдеще
ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА
„Развитие на конкурентоспособността
на българската икономика” 2007-2013
www.opcompetitiveness.bg
Част от функционалностите на сайта са създадени с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Рзвитие на конкурентноспособността на българската икономика”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие. Цялата отговорност за съдържанието на сайта се носи от “Търг.бг” ООД и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този сайт отразява официалното становище на Европейския съюз или Договарящия орган.