ПУБЛИЧЕН ТЪРГ НА ИМОТ

В този под-форум на вашите въпроси ще отговарят събедни изпълнители, адвокати и консултанти, които са специалисти в търговете и публичните продажби на недвижими имоти.

Re: ПУБЛИЧЕН ТЪРГ НА ИМОТ

Мнениеот jores на 06 Апр 2009 14:57

Публичната продан трябва да е въз основа на някакво събитие, което я е предизвикало. При реализирането на проданта банката единственипотекарен кредитор е с приоритет. Ако остане нещо за разпределяне преминава към следващите взискатели. Какво трябва да значи банката не иска да вдигне ипотеката? Ако банката не е била присъединенан към изпълнителното дело вече е пропуск на СИ и е проблем.
jores

Мнениеот kupuvach на 06 Апр 2009 15:52

Аз вече обясних случая. с риск да досадя с повторение: взискателят не е ипотекарния кредитор, но е водил дело и е доказал задължението на длъжника и е получил изпълнителен лист, макар задължението да е доста по-малко от стойността на банковия кредит. Началната цена на публичната продан е 3 пъти по-малка от двете задължения. Мога ли да съм сигурна, че ако банката не възрази или обжалва, всички ипотеки се заличават както пише в чл.175 от ЗЗД. Благодаря
kupuvach

Мнениеот jores на 07 Апр 2009 08:03

Банката ипотекарен кредитор присединена ли е към изпълнителното дело?
В случай, че е присъединена няма да и мате проблем, това, че вземането на банката няма да бъде удовлетворено не е ваш проблем, тя ще продължи да има вземане към длъжника но то не касае процесния имот нито вас като купувач. Има случаи в които кредитора използва положението /не иска да вдига ипотеката/ за да "изклинчи" още суми но не трябва да им се обръща внимание а да се следва закона.
jores

Мнениеот kupuvach на 07 Апр 2009 09:55

Може би Ви изглежа, че бавно схващам, но се обърнах към адвокат за консултация по случая и той ми каза, че банката е уведомена писмено и не е възразила. Не знам дали това означава, че е присъединена, защото не употреби този термин, но предполагам, че това значи. Та адвокатът ми каза, че банката не вдига ипотеката от имота и ако длъжникът не плаща, същият имот - вече собственост на купувача, ще бъде обявен отново на публична продан. На мен това ми изглежда абсурдно, но не малко абсурдни неща се случват, така че продължавам да питам с надеждата, че "който търси - намира". Та като казвате: "това нещо не може да го каже юрист" не бъдете толкова сигурен. От незнание или по други причини по тази тема се разпространяват всякакви "експертни мнения" и не е чудно, че хората се страхуват да участват. Аз лично започвам да си мисля, че трябва да изчета поне ГПК и ЗЗД, за да участвам на публична продан. Не че вече не прочетох доста неща. И пак Ви благодаря, че си правите труда да ми отговаряте.
kupuvach

Мнениеот jores на 07 Апр 2009 11:35

Разбирам Ви напълно :) . Хубаво е да изчетете законите, хубаво е и да ги разберете ;) . Материята е специфична и за съжаление истината е че има малко експерти в тази област. Ако имате нужда от персонално отношение мога да Ви насоча към експерт, който има нужните познания, огромна реална практика, необходимите контакти за да се чувствате сигурна в начинанието, което сте поела.
Поставният казус от вас е недвусмислен. Пример: днес един имот струва 100лв. след две години струва 20лв. служи за обезпечение на стойност 50лв. кредитополучателя спира да плаща, кредитора вади изпълнителен лист и обезпечението се реализира на публична продан за 15лв. На какво основание кредитора ще иска от новия собственик още 35лв. или ще реализира имота докато се покрие дълга :) смехотворно е. Това, че в случая е намесен друг взискател няма значение, ако са изпълнени изискванията на закона да е уведомен и присъединен към изпълнителното дело ипотекарния кредитор. Имах случай в който не искаха да вдигат възбрана поради неплатени такси /адвокатски хонорари на единия от взискателите - не стигнали парите и по метода плати или ще мотаме/??? ЧСИ - то не желаше да съдейства ??? поставихме нещата така: Молба за вдигане на възбраната, придружена с обяснение, че за имота е сключен предварителен договор за покупко продажба до срок ........., в случай, че имота не е годен за разпоредждане дължим неустойка 10 000Е, и понеже ЧСИ - то действа неправомерно щетите ще бъдат търсени по съдебен ред от него. Ефекта: На следващия ден възбраната бе вдигната ;) .
Понеже помислих, че полудявам се консултирах с ЧСИ, правоспособен адвокат и експерт минавал през подобен казус.
Така както сте поставили нещата не мога да ви дам друга информация.
Скоро ще имате възможност да се обърнете към професионална структора занимаваща се с всичко по - придобиването на недвижим имот на търг. Реклама ще видите в сайта :) .
Успех
jores

ПУБЛИЧЕН ТЪРГ НА ИМОТ

Мнениеот etka на 03 Май 2009 21:02

Здравейте, искам да попитам ако участвам в публичен търг на имот и спечеля търга в каквъв срок трябва да направя плащането на съответният и8мот? Предварително благодаря за отговора!
etka

Мнениеот jores на 07 Май 2009 08:08

Чл. 492. от ГПК
3) Купувачът е длъжен в едноседмичен срок от приключване на проданта да внесе предложената от него цена, като приспадне внесения задатък.
jores

Мнениеот Vella на 11 Май 2009 07:18

Здравейте!
Искам да попитам кои са случаите при проведен търг и обявен купувач проданта да се окаже недействителна, освен по чл.433, ал.1, т.2 от ГПК.
Благодаря предварително!
Vella

Мнениеот jores на 11 Май 2009 08:40

Vella, от цитираният член и така поставеният въпрос, според мен не се разбира, какво точно е вашето питане? Моля, конкретизирайте се. чл. 433 касае прекратяване на производството.
jores

Мнениеот Vella на 11 Май 2009 18:56

Да, съжалявам ако съм била неясна. Казусът е следния: публична продан, търг, обявен купувач. Два дни след провеждането на търга ЧСИ информира по телефона купувача, че проданта е пракратена поради постъпила молба от взискателя за извънсъдебно уреждане на спора взискател-длъжник и купувачът следва да си изтегли задатъка. Въпросът ми беше - има ли други случаи, освен посочения, проданта да се обяви за недействителна. Благодаря ви!
Vella

ПредишнаСледваща

Назад към Консултирай се със специалисти