RSS
Общо 2809 обявени търга в 561 населени места на обща стойност 375 049 002 лв.
Абонирай се за e-mail бюлетин
Станете наш фен във Facebook Follow us on Twitter!

Предстоящо

Май 2012
ПВСЧПСН
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Юни 2012
ПВСЧПСН
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Последнo от блоговете

1 416 440 българи в риск от потоп

1 416 440 българи в риск от потоп Снимка: sxc.hu
Дата: 07.02.12 г. | 09:38 ч. Автор: Виктор Иванов Източник: http://www.24chasa.bg
Резюме

1 416 440 българи живеят в зони, където могат да бъдат залети от наводнения. Това е описано в първоначалните планове срещу наводненията, които изработват басейновите дирекции на екоминистерството.

1 416 440 българи живеят в зони, където могат да бъдат залети от наводнения. Това е описано в първоначалните планове срещу наводненията, които изработват басейновите дирекции на екоминистерството. Засега са готови единствено статистиките за минали наводнения и модели какви площи, заводи и жилища ще бъдат залети при бъдещи наводнения.

Плановете за безопасност трябва да са готови до 2015 г., обясни екоминистърът Нона Караджова.

Най-голям брой застрашени от наводнения има на територията на Дунавския басейн, който обхваща цяла Северна България и поречието на река Искър. В тази част от страната потенциално заплашените от високи вълни българи са над 1 млн. души.

Най-застрашените селища в тази част на страната са Плевен и още четири села по поречието на р. Тученица. Тук потенциалните жертви на високата вълна са 116 924 души. Следват Враца и Монтана, където в заливните зони живеят съответно 60 000 и 44 000 души.

На второ място по брой на застрашеното от заливане население е Западнобеломорският басейнов район, където влизат поречията на Струма, Места и Доспат. Тук потенциалните жертви са 305 053 души, като най-много са застрашени жителите на Перник. При наводнение в тази община потенциалните жертви са 87 541 души, като 78 920 от тях живеят в самия Перник.

110 235 са заплашените от наводнения граждани в Източнобеломорския район, в който влизат Тунджа, Марица и Арда. Тук най-големи щети наводнение би нанесло в Казанлък и Кърджали - по около 13 000 жертви. Само черноморската дирекция не е сметнала потенциалните жертви на наводнение.

Държавата няма почти никаква представа какво е състоянието на над 3000 малки и микроязовира, които се стопанисват от общините, стана ясно вчера. Според Нона Караджова един път в годината областните управи правят проверки на тези водоеми. В никоя институция обаче нямало цялостна информация какво е състоянието на стените им и колко вода има. "Стопанисването на малките язовири е задължение на общините. Те си ги поискаха, а и никой досега не е пожелал да ги върне на държавата, защото не се справя. Населението пък трябва да контролира кметовете си", обясни Караджова. Тя призна, че тези водоеми са едни от най-проблемните и най-честа причина за наводнения. "Нека си припомним наводнението в Цар Калоян преди няколко години. Въпреки че накрая там прокурорската проверка обвини големите валежи", даде пример Караджова.

Още на 1 февруари министерството е разпратило предупреждение до всички кметове да източат микроязовирите, за да посрещнат високата вълна от февруарските валежи и задаващото се пролетно снеготопене.

"Предупреждението бе изпратено веднага, след като установихме, че снежните запаси в момента са 11 пъти по-големи от тези през миналата година по това време", обясни шефът на водната дирекция в екоминистерството Асен Личев. Нямало обаче обратна връзка дали микроязовирите са източени навреме. Заради това не било ясно и дали скъсаният яз. "Иваново" е бил подготвен да посрещне висока вълна.

От началото на февруари се подготвят за висока вълна и големите язовири, служещи за водоснабдяване и за производство на електроенергия, съобщи още екоминистърът. Най-много вода е изпусната от язовирите по каскадата "Арда" - "Ивайловград", "Кърджали" и "Студен кладенец". За изпускането на води са предупредени Гърция и Турция.

"Осигурени са вече обеми за посрещане на високи вълни и няма опасност за населението, което живее по реките под големите язовири в страната", гарантира вчера Караджова. Според нея би трябвало кметовете да са изпълнили предписанията за малките язовири и бедствието от с. Бисер да не се повтаря.

Според съобщение на МВР обаче "Ивайловград" прелива, както и яз "Ново Паничево" и яз. "Камчия". Към 16 ч е започнал да прелива и "Студен кладенец", казаха от Гражданска защита. Микроязовири преливат и в област Кърджали.

Ситуацията с валежите в Хасковска област остава тежка, като се очаква нивата на Марица, Арда, Върбица и Крумовица да се покачат с още 100 см, предупреди Караджова. В тези реки вече имало увеличение на нивото от 150-300 см, а Марица е достигнала максималното си ниво при Свиленград. Засега нямало опасност по реките в Северна България. Според екоминистерствотоняма опасност и от преливане на яз. "Искър" и наводнение в столицата.

ВИКТОР ИВАНОВ
welcome

Добре дошли в най-голямата база данни с информация за търгове на имоти!

За пълен достъп до базата данни трябва да въведете код за достъп.
Виж условия за достъп.